25 Şubat 2011 Cuma

Spor Sadece Futbol Değildir

Ülkemizde büyük bir ilgi ile izlenen ve kitleleri peşinden sürükleyen futbol branşının sektörel gelişimi büyük bir hızla devam etmektedir.
Kulüp bütçelerinin yüz milyon liralarla ifade edildiği, yayın haklarının astronomik boyutlara ulaştığı futbol branşının, eğlence sektörünün önemli bir parçası olması artık kaçınılmazdır. Futbol profesyonelleştikçe ortaya konan sert rekabet beraberinde fanatizmi de getirmektedir. Futbol sahalarında sıkça rastlanan istenmeyen davranışları önlemek amacıyla yeni yasalar çıkartılmaktadır. Bu yasalarla uygulanması planlanan ağır yaptırımların caydırıcı olması ve sporda terörün önlenebilmesi bir spor adamı olarak en büyük arzumdur. Ancak sporda terörün önlenmesi ve ülke sporunun gelişim kaydetmesi sadece yaptırım uygulayarak gerçekleştirilebilecek bir olgu değildir. Ülke sporunda ilerleme kaydedilmesi ve spor kültürünün benimsenmesi için futbol dışındaki spor branşlarının son derece önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Gençlerimizin centilmence mücadele etmeyi öğrenebilmeleri ve sağlıklı bir yaşam sürmek için sistematik çalışmalar yapabilmeleri için amatör sporların desteklenmesi gerekmektedir. Sporun sosyal faydaları ve gençlerimizin kötü alışkanlıklardan korunması için İTO Spor Kulübü olarak üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye çalışmaktayız.

Önümüzdeki günlerde temel spor branşlarına katkı sağlayabilecek yeni projelerle adımızdan söz ettirmeyi planlamaktayız. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ile yapılacak çalışmalarla birlikte özellikle cimnastik branşında bir çok aktivite hayata geçirilecektir.

Spor sektörünün çok önemli bölümünün şehrimizde faaliyet gösterdiğini düşünecek olursak, ülke sporunun kalkınması için İTO Meclisine ne kadar önemli görevler düştüğünü daha iyi anlayabiliriz. Spor sadece futboldan ibaret değildir. Ülke sporunun ilerlemesi için amatör branşlara da gereken önem verilmelidir, ancak bu sayede spor kültürünün gençlerimize aşılanmasını sağlayabiliriz.

Temel spor eğitimi alan gençlerimizin yetenekli oldukları branşlara sağlıklı olarak yönlendirilmeleri sonucunda son derece başarılı sporcular yetiştirilebilecektir. Bilimsel metodlar izlenerek yapılan ölçümler sayesinde gençlerin hangi spor branşlarına yatkın oldukları kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

İTO Spor Kulübü olarak şehrimizde faaliyet gösteren tüm sportif kurumları kucaklayabilecek, temel spor eğitimini geliştirebilecek çalışmalar yapmak en önemli amacımızdır. Siz değerli Meclis Üyelerimizin de bu organizasyona her türlü desteği vereceğinizden şüphemiz yoktur. Spor ve sağlık dolu günler dilerim.

25.02.2011'de yayımlanmıştır.