11 Şubat 2011 Cuma

Ticaretteki deneyim spor sektörü ile birleştirilirse

Geçen sayıda yayınlanan yazımda spor sektörünün diğer sektörlerin lokomotifi konumuna gelmekte olduğunu belirtmiştim. Bu önemli gelişimin tüm iş kollarına yansımasının sağlanması ve spor gibi önemli bir kilit sektörün ticaretin canlandırılması yolunda etkili kullanımının desteklenmesi konularında Odamıza çok önemli görevler düşmektedir.

2011 Erzurum Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunlarının ülkemize kazandırılması için çok önemli katkıları olan Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Murat Yalçıntaş spora gereken desteğin verilmesi yolunda önümüzde önemli ufuklar açılmasına yardımcı olmuştur. Başta Başkanlık Şubesi Müdürü Dr. Cemil Hakan Kılıç olmak üzere İTO personeli de bu önemli organizasyonun gerçekleştirilmesi aşamasında ciddi katkılarda bulunmuşlardır.

İstanbul’un ticaret hacminin artırılması için Anadolu’ya da yatırım yapılması gerektiğini sık sık vurgulayan ve savunan İTO Başkanı Sn. Yalçıntaş, 2011 Erzurum Dünya Üniversiteler Kış Oyunlarının ülkemize verilmesini sağlayan kişilerden birisi olarak Doğu Anadolu’da ticaretin canlanmasına büyük katkıda bulunmuştur.

Bu tip büyük organizasyonların hayata geçirilmesi konusunda biz ticaret adamlarının da yeterli desteği vermemiz ve geri dönüşlerinden pay almamız gerekmektedir. Örneğin Galatasaray Spor Kulübü’nün Seyrantepe’de yapımı tamamlanan Ali Sami Yen Spor Kompleksi’nin yüklenici inşaat firması hissedarları arasında Meclis Üyelerimiz bulunmaktadır. Bu tip önemli sportif yatırımların ticari getirilerinin efektif olarak kullanılabilmesi için spor sektöründeki gelişimleri dikkatle takip etmek zorundayız.

Hükümetimizin tüm kademelerde kayıtsız şartsız destek verdiği spor sektörü iç ve dış ticaretin hareketlenmesi ve büyümesine yardımcı olmaktadır. Spor Toto teşkilatı Türk sporuna yadsınamaz katkılarda bulunmaktadır.

Odamızın tüm Meclis Üyeleri kendi konularında ülkemizin önde gelen ehil kişileridir. Böylesine derin bir ticari deneyimin spor sektörü ile birleştirilerek ticari hareketliliğin artırılması son derece basittir.

Hacmi ile orantılı olarak spora verilen desteklerin kısa ve uzun vadelerde geri dönüşleri son derece tatminkardır. Gerek ticarete gerek tanıtımımıza bu büyük katkıları sağlayan spor sektörünün bakir bir fırsatlar alanı olduğunu unutmamak gerekir.

Sporun pozitif ekonomik etkilerinin yanı sıra sosyal faydaları da bir ulusun kalkınması ve uluslararası alanlarda tanıtımı yönünde son derece önemlidir.

Tüm üyelerimize sağlık ve spor dolu günler diliyorum.