4 Mart 2011 Cuma

Spor sosyal ve politik bir anahtardır

Sporun sosyal faydaları üzerine bir çok makale okumuş olduğunuzu tahmin ediyorum. Gençlerimizin eğitimine fayda sağlamak yolunda sporun son derece etkili bir enstrüman olduğunu hepimiz gayet iyi biliyoruz.

Sporun sosyal faydalarını gençlerin eğitimi ile sınırlamamak gerektiğinin altını önemle çizmek istiyorum. Konuyu örnekleyerek anlatmanın daha açıklayıcı olduğu görüşünü taşımaktayım.
Çin ile Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk uluslararası temasının bir masa tenisi maçı ile başladığını ve bugün iki ülkenin arasındaki ticaret hacminin geldiği noktayı düşünecek olursak; bir sportif faaliyetin değerini belki daha iyi anlayabiliriz.

Yıllardır politik sürtüşmeler yaşadığımız Ermenistan ile aramızdaki buzları eritmek ve bir diyalog başlatabilmek için Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül son derece akıllıca davranıp bir sportif temastan faydalanmamış mıydı? Derinlemesine düşünecek olursak iki ülke liderlerinin bir masa etrafında buluşması imkansız denecek kadar zorken, bir futbol maçını birlikte seyretmek konusunda kimsenin hiç bir itirazı olamazdı... Liderlerin benzer bir adımı politik alanda atmaya çalışmaları bir çok komplikasyona yol açabilecekken, 90 dakika boyunca dostça yan yana oturabilmeleri ve sıcak bir diyalog oluşturulması yolunda önemli adımlar atmaları ancak spor sayesinde gerçekleştirilebilirdi.

Sporun sosyal faydalarına en yakın örnek İTO Meclis Üyeleri arasında yaşanmaktadır. Sadece Meclis ve Komite toplantılarında görüşüp birbirimiz tam anlamıyla tanıyamazken, İTO Spor Kulübü’nün Meclis Üyeleri arasında düzenlediği faaliyetler sayesinde hepimiz dostluklarımızı ilerletme fırsatını yakalamaktayız. Sadece selam verip geçtiğimiz meslekdaşlarımız artık haftada iki gün birlikte top koşturduğumuz takım arkadaşlarımız haline geldiler. Geçmişte birbirimizin adını hatırlamakta zorlanırken şimdi aynı sofraları paylaşıp ailece görüşür olduk. Bu yakınlık meclisimizin işleyişine de destek olmakta ve dayanışmamızın en üst düzeye taşınmasına imkan tanımaktadır.

6 Mart Pazar günü başlayacak olan İTO Meclis Üyeleri 4 Büyükler Halı Saha Turnuvasına hepinizi bekliyoruz. Sahaya çıkacak Meclis Üyelerimiz taraftarı oldukları 4 büyük takımdan birisinin formasını giyerek maçlarda yer alacaklarıdır. Maç programı aşağıdaki gibidir.
Sevgi ve saygılarımla, spor dolu günler dilerim.