18 Mart 2011 Cuma

Temel Spor Eğitiminde Cimnastik

Geçen yazımda temel spor eğitiminin yaşamımızdaki öneminden bahsetmiştim. İTO Meclis Üyelerinin bu konuda verecekleri destek ile spor kültürümüzün geliştirilerek yeni nesillere aktarılması gerek sosyolojik gerek ticari açılardan son derece önemlidir.

Temel spor eğitimi ve spor kültürünün küçük yaşta aşılanması ile gençlerimiz büyük başarılara imza atmaktadırlar. Bugün Fenerbahçe gibi son derece önemli kulüplerimizden birisinin futbol şubesi teknik direktörlüğünü yürütmekte olan Aykut Kocaman konunun en güzel örneklerinden birisidir. Aktif sporculuğu döneminde Türk Futbol Tarihinin en değerli golcülerinden birisi olan Aykut Kocaman’ın spor yaşantısına cimnastik branşıyla başladığını biliyor muydunuz ?

Konya Selçuk Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Yrd. Doç. Dr. Metin Şahin aynı zamanda Taekwondo Federasyonu başkanlığı görevini sürdürmektedir. Aktif sporculuk hayatı boyunca dünyanın sayılı yeteneklerinden birisi olarak gösterilen Şahin’in eski bir cimnastikçi olmasının kariyerine etkisi yadsınamaz.

Sonuç olarak doğru temel spor eğitimi verildiği taktirde dünya çapında başarılara imza atmak çok zor görünmemektedir. Temel spor eğitiminin sportif performansa etkilerinin yanı sıra sosyal başarılara da katkısı yukarıdaki iki örnekte açıkça görülmektedir.

Temel spor eğitimi sayesinde çocuklarımızın hayata hazırlanması sağlanmakta, aynı amaç uğrunda güç birliği yapmayı öğrendikleri ekip çalışmaları ile ilerleyen yıllarda başarıya ulaşmaları kolaylaştırılmaktadır. Aslında sporun atletik başarılar elde edilmesi ve üst düzey görselliğe sahip olmasına rağmen en ciddi faydalarının toplumsal boyutlarda gerçekleştiğini kabul etmek zorundayız. Bu bağlamda çocuklarımız atletik başarılara ulaşmasalar bile mümkün olduğu kadar uzun süre spor yapmalarını sağlamak bizlerin en önemli görevleri arasındadır.

Tüm spor dallarının temeli olarak kabul gören cimnastik branşının gelişimi konusunda yapılacak olan yatırımlar ülke sporunun geneline ciddi kazanımlar sağlayacaktır. Bu bilinçten hareket ederek İTO’nun da katkılarıyla hizmete giren Türkiye Cimnastik Federasyonu Kartal Spor Eğitim Merkezi yüzlerce minik sporcu adayına hizmet vermektedir. Sayın Meclis Üyelerimizin 4 – 12 yaş arasındaki çocuklarını da özel şartlarla bu hizmetten faydalanmaya davet ediyoruz. Temel cimnastik eğitimi için 0 (216) 374 46 46 numaralı telefondan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
Sağlık ve spor dolu günler dilerim.