8 Nisan 2011 Cuma

Halk ile sporun buluşması

Günümüzde birçok spor organizasyonu astronomik bütçelere sahip görsel şölenlere dönüşmüş bulunmaktadır. Her geçen gün eğlence sektörü formatına yaklaşan bu sportif organizasyonlarda izleyenler ile icra edenler arasındaki mesafe açılmaktadır.

Futbol müsabakalarında sporcular ile seyirciler arasına çekilen tel örgüler, salon sporlarında saha kenarına dizilen güvenlik güçleri her ne kadar zaruri olsa da, halk ile sporun kucaklaşmasını engellemektedir. Bir olguyu kendiniz denemedikçe benimsemeniz imkansızdır. Hatayında top oynamamış bir insanın spor ile ilgilenme ihtimali yok denecek kadar azdır. Bu yüzden spor sektörünün büyüyebilmesi için sporun halka götürülmesi ve halk ile sporun kucaklaşması sağlanmalıdır. Yaş aralığı ne olursa olsun mutlaka her insanın yapabileceği basit spor egzersizleri vardır.

10 – 16 Temmuz 2011 tarihlerinde İsviçre’nin Lozan kentinde düzenlenecek olan Gymnaestrada sporun halk ile buluşturulduğu mükemmel organizasyonlardan bir tanesidir. Dünya Cimnastik Federasyonu’nun branşı halka tanıtmak ve sevdirmek için düzenlediği bu cimnastik festivalinde birbirinden güzel halka açık gösteriler sunulmaktadır. Altmış yaş üstü bir halk oyunları grubundan, beş yaşındaki bir akrobatik cimnastikçiye kadar genişleyebilen katılımcı kitlesiyle, binlerce izleyicinin buluştuğu bu açık hava organizasyonu halka sporu sevdirebilmek için önemli bir fırsat sunmaktadır.

Spor sektörünü genişletmenin yolu her ne kademede olursa olsun daha çok insana spor yaptırmaktan geçmektedir. 2012 yılında Avrupa Spor Başkenti olma hakkını kazanmış bulunan şehrimizde daha fazla halka açık organizasyon gerçekleştirerek spor sektörünün gelişmesine katkıda bulunmak İstanbul Ticaret Odası Meclisinin en önemli ticari, sosyal ve kültürel sorumlulukları arasındadır. Bu bağlamda 2012 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yapılabilecek bir işbirliği sayesinde Gymnaestrada’nın İstanbul’da organize edilebilmesi son derece önemli bir fırsattır.
En az 20.000 kişinin aktif izleyici olarak şehrimizi ziyaret etmesiyle gerçekleşecek olan Gymnaestrada, eşsiz gösterileri ve satış standları ile hem önemli ekonomik katkı sağlayacak, hem de halkımızın katılımıyla sporun tanıtımına faydlı olacaktır.

2010 Avrupa Spor Başkenti vesilesiyle başlatılacak bu organizasyon gelenekselleştirilerek şehrimizde ve hatta ülkemizin bir çok yerinde halkımıza sporu sevdirecektir.
Hepinize spor ve sağlık dolu günler dilerim.

08.04.2011'de yayımlanmıştır.
Görsel şuradan alınmıştır : http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Gymnaestrada_-_d%C3%A9monstration_de_grand_groupe.jpg