15 Nisan 2011 Cuma

Hannover'de Dostluk ve Spor

Bu yazımda spora farklı bir pencereden bakmanızı sağlamak istiyorum. Uzun zamandır kamuoyunu meşgul eden "Sporda Şiddet" yasası kısa bir süre önce resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Eski bir atlet ve bir sporsever olarak, sporda şiddet kullanımını engellemek adına yapılan bu düzenlemeleri görmekten derin üzüntü duyuyorum. Aslında spor dostluğu ve dayanışmayı pekiştiren bir olgudur. Elbette otoritelerin sporda şiddeti engellemek için sert yaptırımlar uygulamaları gerekebilmektedir ancak esas olan olayların bu aşamaya gelmeden önlenebilmesidir. Olaylara karışan insanları cezalandırmaktansa, olayların çıkmasına engel olacak spor kültürü eğitiminin tüm sporseverlere aşılanması daha kalıcı bir çözümdür.

Hannover fuarında geçirdiğimiz üç gün benim için farklı bir deneyime sahne oldu. Yönetim Kurulumuzun da katılımıyla spor sayesinde elde edilen dostluk ve dayanışma olgularının en güzel örnekleri yaşandı. Nasıl mı oldu? Anlatayım...

Hannover fuarına katılacak olan Meclis Üyelerimiz ile havaalanında buluştuğumuz ilk andan itibaren, mesleki faaliyetlerimiz dışında, en sık tartışma konumuz hep spor oldu. Önce, konuşmalarımızın renklenmesi için birbirimize hangi takımları tuttuğumuzu sorarak sohbete başladık. Bu başlangıç sayesinde Mustafa Büyükdere'nin Trabzonsporlu, Mehmet Erhan Hoşanlı ve Mehmet Akif Özyurt'un Galatasaraylı, Burhan Silahlı kardeşimizin Beşiktaşlı, Levent Gani Yusufoğlu'nun ile Mustafa Kılıç'ın da Fenerbahçeli olduğunu öğrenmiş olduk. Ben de İTO Spor Kulübü’nün Başkanı ve Fenerbahçe Spor Kulübü’nün eski bir Yönetim Kurulu Üyesi olarak kulüplerimi elimden geldiğince iyi temsil etmeye çalıştım. Seyahatimiz boyunca sık sık o haftaki maç sonuçlarına bakarak değerlendirmeler yaptık, bol bol şakalaştık. Ciddi iş konuları arasında birbirimize yaklaşmamızı engelleyen sınırları spor sayesinde ortadan kaldırıp dostça konuşma fırsatını yakaladık.

Burada vurgulamak istediğim en önemli husus, Yönetim Kurulumuz hepimizi mesleğimizden dolayı seçip o fuara göndermesine rağmen bizi birbimize esas yakınlaştıran şeyin ticari kimliğimizden ziyade spor olmasıydı. Spor her zaman iletişime kapı açan, insanları birbirine yaklaştıran bir faktör olarak bizim gezimizin de daha renkli ve başarılı geçmesinde son derece etkili oldu.

Bu vesileyle, hem mesleki gelişimimiz, hem de Meclis Üyesi arkadaşlarımızla yakınlaşmamız açısından son derece yararlı bu geziyi bize sağlayan Yönetimimize, Odamız Personeline, bizi yalnız bırakmayan Başkan Yardımcımız Sn. Dursun Topçu'ya, Genel Sekreterimiz Sayın Dr. Cengiz Ersun ve Genel Sekreter Yardımcımız Sayın Selçuk Tayfun Ok'a şahsım ve arkadaşlarım adına içtenlikle teşekkür ederim.