1 Nisan 2011 Cuma

Temel Spor Eğitimi ve Atletizm

Temel spor branşları arasında yer alan atletizmden yardım almadan yapılan tek bir spor dalı yoktur.
Yüzücüler, Formula 1 pilotları, basketbolcular, futbolcular, boksörler, masa tenisçileri ve aklınıza gelebilecek tüm spor branşlarında faaliyet gösteren sporcular vital kapasitelerini artırabilmek için atletizm antrenmanları yaparlar. Profesyonel sporcuların tamamı form tutabilmek için ölü sezonda yoğun atletizm çalışmaları yaparlar. Hareket ederek yapılan her şeyin temelinde cimnastik ve atletizm vardır.

Hepimiz bir çok spor müsabakası izleriz, bazı sporcu veya takımlar karşılaşmaların sonlarını çok iyi oynayarak sahadan galibiyetle ayrılırlar. Bir spor müsabakasının sonunu iyi oynayabilmek için oyuncunun beynine yeteri kadar oksijen gidiyor olması gerekir. Sporcu uzun performans periyodunun sonunda bile ayakta kalabilmek için çok formda olmalıdır. Form tutmak için güçlü olmak gerekir, fiziksel direnç düştükçe zihinsel performans da azalır. Kısaca analiz edecek olursak, yapılan spor dalı ne olursa olsun sezona atletizm antrenmanı yaparak hazırlanan, yeteri kadar güç depolayan ve form tutan sporcular diğerlerine oranla önemli bir avantaj elde etmektedirler.

Profesyonel olarak atletizm yapan dünya çapındaki sporcular insan bedeninin sınırlarını zorlayarak insan üstü performans sergilerler. Son derece açık ve hassas ölçümleme sistemleri ile değerlendirilen sonuçlar insan bedeninin gelişiminin kayıt altına alınmasına yardımcı olurlar.

Sporcu adaylarının fiziksel ölçümlerinin doğru yapılması ve bu ölçümlerden sonra branşlaşma sağlanması son derece önemlidir. Bir sporcunun fiziksel özellikleri performansına direkt olarak etki eder. Şimdi gözünüzde canlandırmaya çalışın yüzme yarışlarında hiç bir siyahi sporcu gördünüz mü? Başka bir örnek daha verelim 100 metre yarışı finallerinde beyaz bir atletin madalya aldığını hatırlıyor musunuz? Elbette bazı istisnalar olabilir ama doğal adale yapılarından dolayı beyaz ırkın daha dayanıklı, siyah ırkın ise daha hızlı olduğu tartışılmaz bir gerçektir.

Sadece adale yapısı değil, vücut ölçüleri de performansa etki eder. Uzun boylu bir sporcunun cimnastik branşında başarılı olması ne kadar zorsa, kısa boylu bir sporcunun da basketbol sahasında işi o kadar zordur.

Atletizm her yaşta herkesin kolayca belirli limitler dahilinde yapabileceği ve sağlıklı yaşam yolunda ciddi katkılar sağlabilen bir branştır. Yaşınız ne kadar ileri olursa olsun günde birkaç dakika yürümek yaşam kalitenizi artıracaktır.
Sağlık ve spor dolu günler dilerim.