13 Aralık 2012 Perşembe

Kartal Spor Salonu : Türkiye Cimnastik Federasyonu'nun Can Damarı

Her fırsatta, her ortamda defalarca ifade ettiğim gibi her spor dalının temeli hiç şüphesiz cimnastik branşıdır.


Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanlığı ve İTO Meclis Başkan Vekilliği görevlerini yürütmekte olduğum dönemde Türk Sporuna kazandırılan en önemli değerlerden birisi de Kartal Spor Salonu’dur. İTO’nun desteği ile tadilatı gerçekleştirilen ve Türkiye Cimnastik Federasyonu kullanımına tahsis edilen Kartal Cimnastik Eğitim Merkezi geleceğin şampiyonlarını yetiştirmeye devam etmektedir. Yüzlerce gencin temel spor eğitimi alma şansı bulduğu bu spor salonu Türkiye Cimnastik Federasyonu’nun en önemli değeri ve gurur kaynağıdır.

Bu salonda eğitimlerine devam eden minik sporcular cimnastik branşını seçmeseler dahi devam edecekleri spor dalı için gereken temel eğitimi kusursuz olarak aldıklarından dolayı akranlarından çok daha başarılı olmaktadırlar. İlerleyen yıllarda hiçbir spor yapmamayı tercih edecek gençlerin de temel spor eğitimi almaları son derece önemlidir. Yarının büyükleri olan bugünün gençleri spor disiplini ve kültürünü alarak kişiliklerini çok daha iyi geliştirmektedirler. Gelecekte hobi olarak takip edecekleri spor organizasyonları ve spora yönlendirecekleri kendi çocukları ile spor sektörünün sadık destekçileri olarak spor ekonomisinin gelişimine değerli katkılar sağlayacaklardır.

Sizlerin de bildiği gibi spor federasyonlarının çoğu özerk olarak çalışmaktadır. Bir özerk federasyonun ayakta kalabilmesi için mutlaka kendi tesislerine sahip olması gerekmektedir. Kendi tesisi bulunmayan ve bu tesisleri gençlerin kullanımına açamayan federasyonlar ilerleyen günlerde ciddi altyapı sorunlarıyla karşı karşıya kalacaklardır.

Bizler kurduk ama bu tesisleri yaşatmak ve randımanlı kullanmak artık yeni nesillerin vazifesidir. Tesisleşme ve altyapı bir federasyonun temel taşlarıdır, geleceğine yatırım yapmayan, öz kaynaklarını gençlerin eğitimi için seferber etmeyen kulüp ve federasyonlar tavır ve tutumlarını bir kere daha gözden geçirmelidirler.

Her biri eser niteliği taşıyan spor tesislerinin korunması, çocuklarımızın küçük yaşlarda temel spor branşlarına yönlendirilmeleri ve spor sektörüne yatırımların devam etmesi umuduyla hepinize spor ve sağlık dolu günler diliyorum.