3 Ocak 2013 Perşembe

Asım Kocabıyık

28.Aralık.2012 tarihinde kaybettiğimiz, ülkemizin yetiştirdiği en büyük sanayicilerden birisi olan Sn. Asım Kocabıyık aynı zamanda son derece hayırsever, özellikle de gençlere yardımcı olmaya çalışan değerli bir ağabeyimizdi.

1980'li yıllarda, o zaman Türkiye Cimnastik Federasyonu bünyesinde yeralan Vücut Geliştirme Branşı'nın Dünya Şampiyonası yapılacaktı. Dereceye girebilecek çok iyi sporcularımız olmasına rağmen kısıtlı bütçemizle Avustralya'da yapılacak olan bu şampiyonaya kafilemizi gönderme şansımız yoktu.

O zamanki Yönetim Kurulu üyelerimizden ve aynı zamanda Borusan Holding Genel Sekreteri olan Haşmet Alatan konuyu Asım beye açtığında kendisi canı yürekten destek vermiş ve yarışmaya gidecek Türk kafilesinin Avustralya seyahatinin tüm masraflarını üstlenmişti.

Hakikaten de o yarışmadan Dünya şampiyonu olarak döndük. Sporcularımız maddi imkansızlıklardan dolayı bu yarışmaya gidemeselerdi bu başarıyı kaçıracaklardı.
Avustralya dönüşü Asım bey ile birlikte bir basın toplantısı düzenlemek istedik. Ancak kendisi bunu kesin bir dille reddererek, "bu benim ülkeme ve ülkemin çocuklarına küçük bir vefa borcumdur, en ufak bir şekilde bahsinin edilmesini dahi istemiyorum" dedi.
Allah rahmet eylesin.

Asım Kocabıyık, Haşmet ve Meral Alatan. Kasım 2012