15 Nisan 2013 Pazartesi

Balkan Cimnastik Birliği

Savaş öncesi dönemde yapılan Balkan Şampiyonalarından birinde

Balkan Cimnastik Federasyonu'nun geçmişi 1970li yıllara dayanmaktadır. Federasyonun amacı Balkan yarımadasındaki ülkeler arasında işbirliğini geliştirmek, cimnastikçilerin ve antrenörlerin tecrübesini arttırmak, karşılıklı yarışmalar düzenleyerek ilişkileri geliştirmekti. Balkan Federasyonu uzun yıllar boyunca bölgede aktif olarak bu konulara hizmet etmişti.

1984 yılından beri başkanlığını sürdürdüğüm Balkan Cimnastik Federasyonu ne yazık 1990lı yıllarda yaşanan savaş sırasında etkisini yitirdi. Hiçbir zaman tasfiye olmadı ancak bölgedeki tüm ülkelerin doğrudan ya da dolaylı olarak savaştan etkilenmesi, cimnastiği öncelikli uğraş olmaktan çıkarttı.

Barış tesis edildikten ve Balkan yarımadası yeni bir yapıya kavuştuktan sonra, Balkan ülkeleri temsilcileri biraraya gelerek Balkan Federasyonu'nu yeni bir yapıya kavuşturmaya karar verdiler. İlk olarak 2003 yılında Artistik Cimnastik disiplininde Gençler seviyesinde bir Balkan Şampiyonası yapıldı.

Aralık 2005'te Bükreş'te yapılan Balkan Gençler Şampiyonası'nda bölge ülkelerinin temsilcileri biraraya geldiler ve organizasyona yeni bir isim verip yeni bir tüzük yaparak kurumu yeniden canlandırdılar. Organizasyonun amacı bölge ülkeleri arasında işbirliğini geliştirmek, tüm cimnastk disiplinlerini yaygınlaştırmak, seminerler, kurslar, ikili kamplar yoluyla cimnastikçilerin, antrenörlerin ve hakemlerin tecrübesini arttırmak olarak belirlendi.

Balkan Cimnastik Birliği adıyla yoluna devam eden organizasyon şu anda 10 Balkan ülkesini temsil etmektedir.

Balkan Cimnastik Birliği FIG tarafından kabul edilmiş bir yapı olup, yarışmalar FIG takviminde gösterilmektedir.

Balkan Cimnastik Birliği Yönetim Kurulu şu şekildedir :

Başkan Atilla ÖRSEL / TUR

1.Asbaşkan Nicolae Prodanov / BUL

2.Asbaşkan Snejana Lakicevic / SCG

Teknik Koordinatör Nicolae Vieru /ROM

Art.Cim Sorumlusu Costas Tsalamanios /GRE

Ritmik Cim. Sorumlusu Mariya Guigova / BUL

Aerobik Cimnastik Sorumlusu Lyupco Arnaudov / MKD