5 Mayıs 2014 Pazartesi

1974 yılından bir not

1974 yılı işçi hakları

1939 doğumluyum. Üç çocuklu orta halli bir ailenin çocuğu olarak aileme destek olmak, kendi cep harçlığımı çıkarmak amacıyla ilkokul çağlarımdan beri çalıştım. Hayat bugün olduğu gibi dün de zordu. Yoktan bir şeyler var etmeye çalışmak, bir şeyleri kurmak, geliştirmek büyütmek için büyük emek vermek gerekiyordu. Azim, hırs ve çok çalışmak olmadan bugün bu noktalara gelemezdim.

Uzun yıllar otomobil servisçiliği yaptım. Evliliğimizin ilk yıllarında Sermin çoğu geceyi yalnız geçirmiştir. Geceleri dükkanda yatardım. Tamire gelen arabaları sahiplerine zamanında teslim edebilmek için işçiler gittikten sonra ben kaporta işlerine devam ederdim. Bugünkü rahatsızlığımın temel sebebi o yıllarda çok fazla ferepe tozu (anadol otomobillerin kasaları fiberglastı, kısaca ferepe derdik) solumaktandır.

Burada hepimiz için bir arşiv oluşturmak, fertler ya da kurumlar olarak nerelerden nerelere geldiğimizi görmek amacıyla zaman zaman resim veya gazete haberi paylaşımı yapıyorum. Bugün de yine ilginç bir şeyler bulmak için eski kupürleri tararken 1974 yılında servis personeli ile ilgili düzenlemeleri yazdığım bir notu buldum, 40 yıl öncesinden kalan bu not beni aldı o yıllara götürdü. O günün koşullarında çareyi yoğurt takviyesinde buluyormuşuz.